تبلیغات
اینجا ایران است - زکات فطره و مسائل آن از دیدگاه آیت الله العظمی وحید خراسانی

زکات فطره و مسائل آن از دیدگاه آیت الله العظمی وحید خراسانی

 

نوع مطلب :احکام ،علما و مراجع شیعه ،شیعیان ،فقه ،

نوشته شده توسط:متین .

توضیح المسائل (وحید)؛ ص: 385

زكات فطره

[وجوب زكات فطهره]

مسأله 2008- كسى كه موقع غروب شب عید فطر بالغ و عاقل است و فقیر و بندۀ كسى نیست، به این معنى كه ماه رمضان را- اگر چه به یك آن تا تحقق غروب- با این شرایط درك كند، باید براى خودش و كسانى كه نان خور او هستند، هر نفرى یك صاع- كه تقریبا سه كیلوگرم است- گندم یا جو یا خرما یا كشمش یا برنج و مانند اینها به مستحقّ بدهد، و بنابر احتیاط واجب غذاى معمول محلّش باشد، و اگر پول یكى از اینها را هم بدهد كافیست، و بنابر احتیاط واجب كسى كه وقت غروب شب عید فطر بى‌هوش است، باید فطره را بدهد.

بقیه در ادامه مطلب

مسأله 2009- كسى كه مخارج سال خود و عیالاتش را ندارد و كسبى هم ندارد كه بتواند مخارج سال خود و عیالاتش را بگذراند، فقیر است، و دادن زكات فطره بر او واجب نیست.

مسأله 2010- انسان فطرۀ كسانى را كه در غروب شب عید فطر نان‌خور او حساب مى‌شوند باید بدهد، كوچك باشند یا بزرگ، مسلمان باشند یا كافر، دادن خرج آنها بر او واجب باشد یا نه، در شهر خود او باشند یا در شهر دیگر.

مسأله 2011- اگر كسى را كه نان‌خور اوست و در شهر دیگر است وكیل كند كه‌

توضیح المسائل (وحید)، ص: 386‌

از مال او فطرۀ خود را بدهد، چنانچه اطمینان داشته باشد كه فطره را مى‌دهد، لازم نیست خودش فطرۀ او را بدهد.

مسأله 2012- فطرۀ میهمانى كه پیش از غروب شب عید فطر با رضایت صاحبخانه وارد شده و در وقت وجوب زكات فطره نان‌خور او حساب مى‌شود، بر او واجب است.

مسأله 2013- مهمانى كه پیش از غروب شب عید فطر بدون رضایت صاحبخانه وارد شده و مدّتى نزد او مى‌ماند، بنابر احتیاط واجب فطره‌اش را هم خودش و هم میزبان بدهد، و همین احتیاط در مورد كسى كه انسان را مجبور كرده‌اند كه خرجى او را بدهد، باید رعایت شود.

مسأله 2014- فطرۀ مهمانى كه بعد از غروب شب عید وارد مى‌شود، بر صاحبخانه واجب نیست، اگر چه پیش از غروب او را دعوت كرده باشد و در خانۀ او هم افطار كند.

مسأله 2015- اگر كسى موقع غروب شب عید فطر دیوانه باشد، زكات فطره بر او واجب نیست.

مسأله 2016- اگر پیش از غروب بچّه بالغ شود یا دیوانه عاقل گردد یا فقیر غنى شود، در صورتى كه شرایط واجب شدن فطره را دارا باشد، باید زكات فطره را بدهد.

مسأله 2017- كسى كه موقع غروب شب عید فطر زكات فطره بر او واجب نیست، اگر تا پیش از ظهر روز عید شرطهاى واجب شدن فطره در او پیدا شود، بنابر احتیاط مستحب زكات فطره را بدهد.

مسأله 2018- كافرى كه بعد از غروب شب عید فطر مسلمان شده، فطره بر او واجب نیست، ولى مسلمانى كه شیعه نبوده اگر بعد از دیدن ماه شیعه شود، باید زكات فطره را بدهد.

مسأله 2019- كسى كه فقط به اندازۀ یك صاع- كه تقریبا سه كیلوگرم است- گندم‌

توضیح المسائل (وحید)، ص: 387‌

و مانند آن دارد، مستحب است زكات فطره را بدهد، و چنانچه عیالاتى داشته باشد و بخواهد فطرۀ آنها را هم بدهد، مى‌تواند به قصد فطره آن یك صاع را به یكى از عیالاتش بدهد، و او هم به همین قصد به دیگرى بدهد، و همچنین تا به نفر آخر برسد، و بهتر است نفر آخر چیزى را كه مى‌گیرد به كسى بدهد كه از خودشان نباشد، و اگر یكى از آنها صغیر باشد، ولىّ او براى خودش بگیرد، و آنچه را براى خود گرفته براى صغیر به قصد فطره بدهد، و اگر براى صغیر گرفت بنابر احتیاط واجب- آن را به كسى ندهد.

مسأله 2020- اگر بعد از غروب شب عید فطر بچه‌دار شود، یا كسى نان‌خور او حساب شود، واجب نیست فطرۀ او را بدهد، اگر چه احتیاط مستحب آن است كه فطرۀ كسانى را كه بعد از غروب تا پیش از ظهر عید، نان خور او حساب مى‌شوند بدهد.

مسأله 2021- اگر انسان نان‌خور كسى باشد و پیش از غروب نان خور كس دیگر شود، فطرۀ او بر كسى كه نان‌خور او شده واجب است، مثلا اگر دختر پیش از غروب به خانۀ شوهر رود، باید شوهرش فطرۀ او را بدهد.

مسأله 2022- كسى كه دیگرى باید فطرۀ او را بدهد، واجب نیست فطرۀ خود را بدهد.

مسأله 2023- اگر فطرۀ انسان بر كسى واجب باشد و او فطره را ندهد، احتیاط مستحب آن است كه اگر واجد شرایط وجوب زكات فطره باشد، خودش بدهد.

مسأله 2024- اگر كسى كه فطرۀ او بر دیگرى واجب است، خودش فطره را بدهد، از كسى كه فطره بر او واجب شده ساقط نمى‌شود.

مسأله 2025- زنى كه شوهرش مخارج او را نمى‌دهد، چنانچه نان‌خور كس دیگر باشد، فطره‌اش بر آن كس واجب است، و اگر نان‌خور كس دیگر نیست، در صورتى كه شرایط وجوب در او جمع باشد، باید فطرۀ خود را بدهد.

مسأله 2026- كسى كه سیّد نیست نمى‌تواند به سیّد فطره بدهد، حتّى اگر سیّدى نان‌خور او باشد نمى‌تواند فطرۀ او را به سیّد دیگرى بدهد.

توضیح المسائل (وحید)، ص: 388‌

مسأله 2027- فطرۀ طفلى كه از مادر یا دایه شیر مى‌خورد، بر كسى است كه مخارج مادر یا دایه را مى‌دهد، ولى اگر مادر یا دایه مخارج خود را از مال طفل بر مى‌دارد، فطرۀ طفل بر كسى واجب نیست.

مسأله 2028- انسان اگر چه مخارج عیالاتش را از مال حرام بدهد، باید فطرۀ آنان را از مال حلال بدهد.

مسأله 2029- اگر انسان كسى را اجیر نماید و شرط كند كه مخارج او را بدهد و به شرط خود وفا كند، باید فطرۀ او را هم بدهد، ولى چنانچه شرط كند كه مقدار مخارج او را بدهد، مثلا پولى براى مخارجش بدهد و به عنوان نفقه نباشد- چه به عنوان مزد كارش باشد یا به عنوان دیگرى- واجب نیست فطرۀ او را بدهد.

مسأله 2030- اگر كسى بعد از غروب شب عید فطر بمیرد، باید فطرۀ او و عیالاتش را از مال او بدهند، ولى اگر پیش از غروب بمیرد، واجب نیست فطرۀ او و عیالاتش را از مال او بدهند.

________________________________________
خراسانى، حسین وحید، توضیح المسائل (وحید)، در یك جلد، مدرسه امام باقر علیه السلام، قم - ایران، نهم، 1428 ه‍ ق

  
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


سخنی با بازدیدکنندگان چهارشنبه 15 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و نهم - 59 یکشنبه 12 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و هشتم - 58 شنبه 11 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و هفتم - 57 جمعه 10 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و ششم - 56 پنجشنبه 9 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و پنجم - 55 چهارشنبه 8 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و چهارم - 54 سه شنبه 7 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و سوم - 53 دوشنبه 6 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و دوم - 52 یکشنبه 5 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاه و یکم - 51 شنبه 4 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت پنجاهم - 50 جمعه 3 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت چهل و نهم - 49 پنجشنبه 2 آبان 1392
عید غدیر پنجشنبه 2 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت چهل و هشتم - 48 چهارشنبه 1 آبان 1392
خالی نبودن زمین از حجت خدا - روایت چهل و هفتم - 47 سه شنبه 30 مهر 1392
لیست آخرین پستها